دانلود کتاب ایران باستان به روایت موزهٔ بریتانیا اثر جان کورتیس

کتاب ایران باستان به روایت موزهٔ بریتانیا حاصل مطالعات و پژهشهای یکی از موزه داران متخصص در حوزه ایران باستان است که جنبه های گوناگون جغرافیایی و تاریخی و مدنیت با شکوه و بررسی تاریخ هنر ایران باستان را با زبانی ساده و مستند به تصویر کشیده است. کتاب ایران باستان به روایت موزه بریتانیا اثری از جان کورتیس با ترجمه آذر بصیر می‌باشد.

دانلود کتاب ایران باستان به روایت موزهٔ بریتانیا اثر جان کورتیس

موزه بریتانیا:

موزه بریتانیا از پربارترین موزه‌های حال حاضر دنیاست که بسیاری از یافته‌های باستان‌ شناسی از تمدن‌های چهارگوشه جهان را در خود جای داده است. از جمله بخش‌های بسیار پربار این موزه بخش ایران باستان است که یادگارهای بیشماری از دورترین زمان‌های تاریخ کشور ایران را در خود جای داده است.

آثار باستانی ایرانی باشنده در این موزه از یافته‌های باستانی به دست آمده از عیلامی‌ها، مادها و پارس‌ها تا دوره اشکانیان و ساسانیان و سپس ایران پس از اسلام را دربرمی‌گیرد. در این کتاب عکس‌هایی از بیشمار آثار مربوط به ایران باستان از این موزه با توضیحات تکمیلی برای دوستداران فرهنگ و تاریخ ایران بزرگ آماده شده است.

ایران باستان موزه بریتانیا:

نویسنده که خود یکی از موزه داران متخصص کورتیس بصیر فروشگاه رهاوی دوران‌ ایران باستان است و ریاست بخش خاور نزدیک موزه بریتانیا را برعهده دارد، در این کتاب به جنبه‌های گوناگون جغرافیایی، تاریخی، تمدنی و تاریخ هنر ایران باستان می‌پردازد.

کتاب حاضر درواقع راهنمای مجموعه آثار تاریخی ایران در موزه بریتانیا است. مطالب کتاب نیز بیشتر درباره‌ی آثار باستانی به‌دست آمده از ایران است که هم‌اکنون در موزه‌ی بریتانیا نگهداری می‌شود.

نویسنده پس از اشاره‌ای مختصر به جغرافیای سرزمین ایران، نخستین جوامع ساکن در این فلات و همچنین سیر پیشرفت سفالگری و مکان‌های باستانی که سفال‌ها از آن‌جا به‌دست آمده، بخش‌هایی از کتاب را به سرزمین عیلام و آثار کشف شده از آن‌جا، ابزار و آثار به‌دست آمده از تپه‌های باستانی، همچنین آثار برنزی لرستان و گنجینه جیحون (اوکسوس) اختصاص داده‌است.

محتوای کتاب ایران باستان به روایت موزهٔ بریتانیا:

دو بخش ایران باستان موزه بریتانیا از کتاب با عناوین” مادها و پارس‌ها” و ” از اسکندر تا اسلام” شامل معرفی اجمالی آثار به‌دست آمده مربوط به دوره‌های تاریخی ایران باستان است. نویسنده در کنار توضیحات مختصری درباره‌ی رخدادهای تاریخی و اوضاع سیاسی حکومت‌های ایران باستان، اشاره‌ای گذرا نیز به یافته‌های مختلف باستان‌شناسی این دوره‌ها اعم از سکه، سفال، ظروف، سنگ‌ نوشته، نقش برجسته، مجسمه، ابزارآلات، لوازم تزئینی، مهرها، گچ‌بری‌ها، بناها و غیره دارد.

بخش پایانی کتاب به رشد باستان‌گرایی در ایران سده‌ی نوزدهم میلادی، ورود نخستین سیاحان و باستان‌شناسان، رواج حفاری در ایران و نخستین حفاری‌های صورت‌گرفته توسط هیئت‌های خارجی می‌پردازد. کتاب با فهرست پادشاهان ایران در دوره‌ی باستان و سال‌های پادشاهی هر یک و هم‌چنین تصاویر رنگی از آثار و ابنیه و محوطه‌ های باستانی ایران به پایان می‌رسد.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

11 − 4 =

0