دانلود کتاب ادیان جهان باستان

همواره در طول تاریخ زندگی بشر دین جایگاه ویژه ای در بین مردم داشته است و نیاز به دین و اعتقاد به چیزی برتر و یافتن پاسخی برای سوالات بشر همواره دغدغه ی انسان ها بوده است که این پاسخ ها و فرامین در قالب دین در اختیاز انسان ها قرار داده شده است. دین در جوامع مختلف و در مناطق جغرافیای مختلف دارای شکل های گوناگونی بوده است در کتاب ادیان جهان باستان به بررسی ادیان در جوامع بشری جهان باستان می پردازیم. مطالعه ی این کتاب به شدت توصیه می شود.

دانلود کتاب ادیان جهان باستان

دین ایرانیان باستان:

ایرانیان مردمانی از نژاد آریا بودند. در ادوار باستانی ایران، در هر دوره‌ای ایرانیان دین و آیینی‌ خاصی داشتند از جمله اینها و آیینهایی که هر دوره‌ای ایرانیان صاحب دینی بودند از جمله دینها و آیینهایی که ایرانیان از همان ابتدا در بین خود حفظ کردند آیین «مهر پرستی» یا «خورشید پرستی» بود که به آن «میترائیسم» هم گفته می‌شود. آریاییها قبل از آمدن به خلافت ایران‌ نیز این دین را داشتند.

برای همین این آیین بین ایرانیان و هندیان و آریاییهایی که در اروپا ساکن شدند آیین مشترک بود و این اشتراک را می‌توان در آثار دینی این اقوام ساکن در نقاط مختلف مشاهده کرد. آیین میترائیسم در ایران تا زمان ظهور «زرتشت» و دین زرتشتی، آیین همگانی بود و بعد از اینکه این آیین در غرب ایران رواج یافت و اروپائیان که در این ناحیه با ایران تماس داشتند، با این آیین آشنا شدند و از طریق سر بازان و مردمان این نواحی، آیین میترائیسم به شرق اروپا راه‌ یافت و تا زمان ظهور مسیحیت دین غالب اروپائیان بود، اما پس از گسترش مسیحیت در اروپا، میترائیسم از اروپا رخت بر بست، اما بر خلاف ایران، میترائیسم تأثیر بسزایی در دین مسیح و آداب و رسوم آن از خود به جای گذاشت تا آن جایی که بسیاری از مراسم مسیحیان ریشه در آیین میترائیسم داشته و باقی مانده آن است. میترائیسم در ایران و سایر ادیان جهانی تأثیر گذار بوده که از جمله آثار آن می‌توان به نشانه‌های فراوان این آیین در آثار باستانی به جا مانده از دورانهای مختلف اشاره کرد.

معرفی مختصر کتاب ادیان جهان باستان:

جلد سوم از مجموعه “ادیان جهان باستان “به معرفی ادیان ایرانی اختصاص یافته است. در این کتاب ابتدا به اختصار تاریخ ایران باستان از قبل از مادها تا پایان اشکانیان (پارتیان) مرور شده در پی آن ادیان مهم این دوره بررسی می‌شود” .زروان”، “آیین میترا (مهرپرستی)”، “آفرینش در اساطیر ایرانی”، “زرتشت”، “زناشویی در آیین مزدیسنا”، “آیین تدفین”، “طبقات مردم در ایران باستان”، “اوستا”، “کیش مادها”، “دین هخامنشیان”، “دین پارت‌ها (اشکانیان )”عناوین فصل‌های اصلی کتاب را تشکیل می‌دهند .

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

سه × 2 =

0