دانلود کتاب تاریخ ایلامیان نخستین صاحبان کشور ایران

کتاب تاریخ ایلامیان، تبیین تاریخ ایران در زمان تمدن ایلامی است و تلاش می‌کند خواننده را با ایران در زمان تمدن ایلام آشنا کند، همچنین به بررسی اتفاقات آن دوران نیز می‌پردازد. ایلامیان از مردمان بومی ایران و جنوب غرب ایران به حساب می‌آیند. آنها نه سامی هستند و نه آریایی. همانند دیگر مردمان بومی ایران، ریشه آن‌ها به مردمان رشته کوه‌های زاگرس می‌رسد. اصالت لر‌های امروزی ممکن است به ایلامیان یا کاسیت‌‌ها برسد و یا ممکن است حاصل ادغام این اقوام بومی با اقوام مهاجر هند و اروپایی باشد. اگر به مباحث تاریخی و تاریخ ایران علاقه مندید ابر بوک به شما توصیه می‌کند تا کتاب تاریخ کامل ایلام را مطالعه کنید.

دانلود کتاب تاریخ ایلامیان نخستین صاحبان کشور ایران

عناوین برخی از سر فصل‌های کتاب عبارت‌اند از:

  • کلیات فرهنگی
  • اجتماعی و نژادی ایلام
  • تاریخ سیاسی سلسله‌های اوان
  • سیما شکی و ایپارتی
  • دوران ایلام نو و روند فروپاشی
  • ایلام بعد از فروپاشی
  • ایلام در زمان ساسانیان
  • تمدن‌‌‌های فرعی همزمان با ایلام و اقوامی که پس از آن پا به عرصه نهادند و محل نبرد واقعی آریو برزن

معرفی تمدن ایلامی:

تمدن ایلام اسم یک تمدن در منطقه‌ای است که بخش وسیعی از جنوب غربی فلات ایران را در پایان هزاره سوم قبل از میلاد در بر می‌گرفت و در دوره هخامنشیان به منطقه جغرافیایی سوزیانا شوش کاهش یافت.

ایلامیان کشورشان را هَتَمَتی، به معنی سرزمین خدا می‌‌خواندند. در سال ۲۷۰۰ پیش از میلاد اولین شاهنشاهی ایلامی در شوش در جنوب غربی ایران تشکیل شد. سفالینه‌های نقاشی شده متعلق به حدود سال ۳۵۰۰ پیش از میلاد در شوش، نشانگر دوره‌‌ای پیشرفته از طرح‌‌های هندسی، ایجاد سبک خاص از انسان و شکل‌‌هایی از جانوران در آن‌ها می‌باشد.

در حدود سال ۲۰۹۴ تا ۲۰۴۷ پیش از میلاد ایلام توسط شولگی دومین پادشاه سلسله سوم اور تسخیر شد و بعداً در سال ۲۰۰۴ پیش از میلاد سلسله سوم اور توسط ایلام از بین می‌رود. در سال ۶۳۹ پیش از میلاد آشور بانیپال، شاه آشور، ایلام را شکست داد و شوش را غارت کرد. پس از این جنگ دیگر ایلام هرگز به عنوان یک قدرت مستقل ظهور نیافت. ایلامیان از آغاز دوره پیش از ایلامی تا پایان دوره ایلام نو، حدود ۲۶۶۱ سال در جنوب غربی ایران زندگی و حکومت می‌کردند.

بخشی از کتاب تاریخ ایلامیان:

در زمینه قوم نگاری ایلامی ها با مشکلاتی روبرو هستیم منطقی ترین فرض آن است که ایلامی ها به پروتو – لُرها تعلق دارند که زبانشان با ورود مادها به زبان ایرانی تبدیل گردید
دنیل تی پاتس در کتاب باستان شناسی ایلام می نویسد – پروفسور والتر هینتس ایلام شناس فقید آلمانی که برای نخستین بار با تکیه بر کتیبه ها و نگاره های بدست آمده درباره ی مردمان اولیه ی ایلام در یک اظهار نظر از دیگر محققین بی احتیاط تر است و اعلام میدارد که : ایلامی ها « لرهای اولیه » یعنی نیاکان ساکنان لرستان جدید در غرب ایران هستند.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0