دانلود مقاله گرمابه باستانی ایران

فرهنگ شست وشو نزد عصر معاصر، یکی از مولفه های ارزیابی فرهنگ های کهن برشمرده می شود و از این رو، تحقیق درباره آن، یک ضرورت است. این که ریشه مساله، یعنی درک نیاز به پاک ساختن تن بر چه مبنایی بوده، نخستین گام وارسی موضوع مورد بحث است. سپس چگونگی رو آوردن به گرمابه و فرهنگ شست وشو با آب گرم، بررسی و نمونه های تاریخی و باستان شناختی آن ها ارزیابی می شود. در مقاله گرمابه باستانی ایران دیده شد گرچه طبق اصلی مهم در آیین زرتشتی و در دوران چیرگی این دین، امکان برپایی و نشر فرهنگ استحمام در گرمابه هایی به سبک یونانی-رومی ممکن نبوده است، اما این مساله به مفهوم دور بودن ایرانیان از فرهنگ پاکیزگی نبوده و در این باره، شاهدهای جالب توجهی در اختیار است.

دانلود مقاله گرمابه باستانی ایران

مقاله گرمابه باستانی ایران:

حمام های تاریخی ایران یا گرمابه های تاریخی ایران دارای منحصر به فردترین معماری در جهان هستند. این اختراع ایرانیان توانست نظر بسیاری از جهانگردان مانند مارکوپولو، پیترو دلاواله، ژان شاردن و… را به خود معطوف نماید.

حمام های تاریخی ایران به قدری مجذوب کننده بودند، که دیری نپایید اروپاییان به تقلید از گرمابه‌های ایرانی، بناهایی را ساختند. با ما همراه باشید تا در این مقاله به معرفی، بررسی معماری، تاریخچه، معرفی بخش‌های تشکیل دهنده، کاربرد و وجود دفینه حمام های تاریخی ایران بپردازیم و در انتها حمام‌های قدیمی و دیدنی را به معرفی نماییم.

آیا تاکنون این سوال برایتان ایجاد شده است؟ که حمام‌ها در چه زمانی ساخته شدند؟ کاربردحمام‌های عمومی در گذشته به چه صورتی بوده است؟ آیا مردم از حمام‌های عمومی صرفا برای رعایت بهداشت فردی استفاده می‌کردند؟ آیا از معماری خاصی برای ساخت گرمابه‌ها کمک می‌گرفتند؟ و غیره. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم، که پاسخ سوالات خود را به سادگی بیابید.

تاریخچه حمام های ایرانی:

با اندکی مطالعه درمی‌یابید ایران تنها سرزمینی است که در آن همواره یکتاپرستی رواج داشته است. در کشورمان هیچگاه نشانه یا نمادی از بت پرستی پیدا نشد و مردم خدا را در قالب ادیان آسمانی مورد پرستش قرار می‌دادند. میترائیسم، مزدیسنا، زرتشت و در آخر نیز اسلام از جمله آئین‌ها و ادیانی بودند که در کشورمان رواج داشتند. و تمامی آن‌ها نیز بر پاکیزگی و طهارت جسم و روح تأکید داشتند.

قدمت ساخت حمام در ایران را می‌توان مربوط به ۳۰۰۰ سال پیش دانست. این حمام‌ها را جمشید پادشاه ایران بنا نهاده و در آن غسل‌های مربوط به آئین زرتشت انجام می‌گرفت. با توجه به تأکید رعایت پاکیزگی در تمامی ادیان‌های حاکم بر کشورمان، حمام‌هایی در تمام نقاط کشورمان ساخته شد. تا مردم بتوانند بهداشت خود را رعایت نمایند و حمام های تاریخی ایران شاهدی بر این مدعاست.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0