دانلود مقاله سکه های اولیه طبرستان

سرزمین تپورستان که اعراب آنرا طبرستان نامیدند وامروز به مازندران معروف است، به سبب کوهستانی بودن و صعب العبوری راهها و جنگل ها، غالبا از تهاجم بیگانگان در امان مانده بود و پس از فروریختن شاهنشاهی ساسانی نیز بیش از یک قرن در مقبل حملات مکرر سپاهیان عرب سرسختانه ایستاد و استقلال خود را حفظ کرد. مقاله سکه های اولیه طبرستان، به بررسی سرزمین طبرستان و همچنین اولین سکه های ضرب شده در این سرزمین و مشخصات آن ها میپردازد.

دانلود مقاله سکه های اولیه طبرستان

اسپهدان تپورستان (طبرستان، تبرستان):

موسس این سلسله، مردی دلیر و مبارز به نام گیل گَو باره (گاو باره) پسر گیلانشاه، یکی از امرای محلی گیلان و از نوادگان قباد ساسانی بود که تقریبا بلافاصله پس از تهاجم تازیان به ایران، علم استقلال را بر افراشت و سلسله گاوبارگان را بنیان گذاشت. ابن اسفندیار آغاز پادشاهی گیل گیلان فَرشُواذجَر را به سال سی و پنجم از تاریخی که عجم به نو نهاده بودند ذکر کرده است.

ظاهرا نخستین امیر این سلسله که از روی سکه ها به ما رسیده، فَرخُوان سکه ها یا فَرُّخان کتابهاست که پسر و جانشین دابویه و او پسر گیل گاوباره بوده است. امیران این سلسله از سال ۳۵ تا ۱۰۹یا۱۱۰ تاریخ مجوس (سال اخیر مطابق ۱۳۴۴-۵ قمری است) یعنی از ۶۸۶ تا ۷۶۱ میلادی در طبرستان حکومت کرده اند.

مقاله سکه های اولیه طبرستان:

بعد از اسلام تا مدتها در ممالک ایران و روم-متصرفه اسلام-سکه‌ های ایرانی و رومی متداول بود؛ ولی بتدریج حکام امویان و سپس عده‌ای از حکام عباسی-بویژه حاکم طبرستان-با حفظ شکل اصلی سکه‌های دوره ساسانیان به دور سکه‌ها کلماتی چون:«الله-محمد رسول الله-الله ربی-الااله الاالله محمد رسول الله» و امثال اینها را به خط کوفی اضافه کردند. همچنین عده‌ای از آنان اسامی خود را نیز در روی سکه و مقابل شک خسرو دوم-که در روی تمام سکه‌ها بود-به کوفی و گاهی به خط پهلوی ضرب می‌کردند.

آنچه از این قبیل سکه‌ها در زمان حکام اموی ضرب شده است بنام :«سکه‌های عرب ساسانی» و در دوره عباسی بنام:«سکه‌های حکام طبرستان» یا «سکه‌های طبرستانی» معروف شده است. در روی سکه‌های عرب ساسانی بیشتر شکل خسروپرویز منقوش است و گاهی نیز یزدگرد سوم، و خیلی بندرت شکل بهرام پنجم هم دیده می‌شود.

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

دوازده − 8 =

0